Citlivé zuby sú častým problémom, ktorý dokáže znepríjemniť každodenný život. Bolesť alebo diskomfort pri kontakte s chladnými, teplými alebo sladkými jedlami a nápojmi, je treba riešiť. Najmä ak citlivosť zubov pretrváva. Ako riešiť citlivosť zubov na studené alebo teplé jedlá a kedy je vhodné poradiť sa so zubným lekárom?
Príčiny citlivosti zubov
Zuby nie sú citlivé bez dôvodu. Za citlivosťou zubov najčastejšie stoja tieto príčiny:
- Opotrebovaná zubná sklovina.Sklovina, ktorá chráni vaše zuby, môže byť opotrebovaná v dôsledku nesprávneho čistenia zubov, používania nevhodnej zubnej kefky alebo nadmerného konzumovania kyslých potravín a nápojov. Tým sa znižuje ochrana nervových zakončení v zuboch, čo vedie k citlivosti.
- Odhalené zubné krčky. Tento problém je spôsobený ustupujúcimi ďasnami. Ide o dôsledok paradentózy alebo nesprávnej techniky čistenia zubov. Odhalené krčky sú veľmi citlivé, pretože prichádzajú do kontaktu s vonkajšími faktormi.
- Zubný kaz alebo zlomený zub. Kaz alebo zlomený zub môže spôsobiť silnú citlivosť, najmä pri kontakte s chladom alebo teplom. Ak cítite náhlu bolesť, je potrebné okamžite navštíviť zubára.
- Bruxizmus (škrípanie zubami). Tento problém, často spôsobený stresom, môže oslabovať zubnú sklovinu, čo vedie k jej postupnému poškodeniu a zvýšenej citlivosti.
- Následky bielenia zubov alebo iných zubných zákrokov. Po niektorých procedúrach, ako je bielenie alebo plombovanie, môžu byť zuby dočasne citlivé. Po určitom čase by mal tento problém ustúpiť.
Ako riešiť citlivé zuby
Ak teda citlivosť zubov nespôsobil zubný kaz, prípadne iný zubný zákrok, existujú rôzne pomôcky a techniky, ako môžete citlivosť zubov zmierniť. Čo by ste mali urobiť?
- Správna technika čistenia zubov – na čistenie citlivých zubov používajte výlučne mäkkú zubnú kefku. Na zuby pri čistení nadmerne netlačte, aby ste nepoškodili sklovinu.
- Zubná pasta na citlivé zuby – pasta na citlivé zuby dokáže výrazne zmierniť nepríjemné pocity. Pasty proti citlivosti zubov zväčša obsahujú zložky ako fluorid, strontium alebo dusičnan draselný. Tieto dokážu posilniť sklovinu a zmierniť citlivosť. Rovnako môžete používať aj ďalšie produkty s fluoridom ako fluoridové gély a ústne vody na citlivé zuby.
- Vyhýbanie sa kyslým alebo veľmi sladkým jedlám – ktoré mimoriadne dráždia citlivé zuby. Aj teda máte citlivé zuby, konzumujte tieto jedlá v minimálnom množstve.
- Dlaha pri škrípaní zubami – ide o nočnú dlahu, ktorá chráni sklovinu pred ďalším poškodením.

Existuje domáci recept na citlivé zuby? Ak máte citlivý zub na studené alebo na teplé, upravujte potraviny tak, aby citlivosť nespôsobili. Vyhnite sa teda napríklad veľmi chladným alebo horúcim nápojom. Niektoré domáce recepty odporúčajú výplachy úst zeleným čajom, či kurkumou. V našej dentálnej klinike v Prievidzi však odporúčame overené a naozaj fungujúce techniky na boj s citlivosťou zubov, ktoré sme spomenuli vyššie.
| Prečítajte si: Správne čistenie zubov
Kedy vyhľadať zubára?
Ak vás citlivé zuby na studené, teplé, či kyslé potraviny trápia dlhodobo alebo sa citlivosť zhoršuje, neváhajte navštíviť našu kliniku v okrese Prievidza. Váš stav odborne diagnostikujeme a odporučíme ďalší postup. Ak máte viditeľné poškodenia zubov alebo ďasien, prípadne pocítite náhlu silnú bolesť, môže to byť znak závažného problému, ako je zubný kaz alebo infekcia.
Náš tip: Používajte zubné pasty na citlivé zuby, ale aj gély a ústne vody s obsahom fluoridu. Ak citlivosť pretrváva, navštívte našu kliniku a problém vyriešime.
Ak chcete predchádzať problémom s citlivými zubami, absolvujte pravidelné prehliadky u zubára. Samozrejmosťou je správna dentálna hygiena, ako aj ochrana zubov pred zbytočným opotrebovaním (napríklad použitím nočnej dlahy pri bruxizme).